Güvenilir bilgi. Yılların deneyimi.

Taşınmaz Mal

Taşınmaz Mal

Kuzey Kıbrıs, gerek tarihi dokusu gerek ise sıcak iklimi ile son yılların en gözde yatırım yerlerinden biri haline gelmiştir. Türkiye’ye çok yakın bir konumda olan bu Akdeniz adası, her yıl gerek Türkiye’den gerek ise dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi almaktadır. Son yıllarda Kıbrıs’a gösterilen ilgi, taşınmaz mal ve gayrimenkul alım-satım sektöründe paralel bir etki yaratarak Kuzey Kıbrıs’ı yatırımcıların ilk tercihi haline getirmiştir. Uçsuz bucaksız kumsalları, eşsiz tarihi mirası, iklimi ve ada kültürü ile Kuzey Kıbrıs; İngiltere, Almanya, İsveç, Norveç, Finlandiya, Rusya başta olmak üzere her ölçekteki yatırımcıyı çekmekte ve çok güzel konut projeleriyle kalkınarak gelişmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Girne, Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt, Lefke ve İskele bölgelerinde, taşınmaz mal alıcılarına toplu konut projelerinden süper lüks villalara kadar her bütçeye ve zevke uygun farklı alternatifler sunmaktadır. En iyi yapı teknolojileri ve inşaat malzemeleri kullanmaya özen gösteren Kuzey Kıbrıs müteahhitleri, son yıllarda ödüllü projeleri imza atmayı başarmış ve birçok alıcıyı hayallerindeki evler ile buluşturmuştur. Kıbrıs, tatil evi almak isteyen, emekliliğini sıcak bir ülkede geçirmek isteyen veya Kıbrıs’a yatırım yaparak oturma izni ve ikametgâh izni almak isteyen herkese fırsatlar sunmaktadır. Kuzey Kıbrıs, ülke politikası olarak eğitime de çok önem vermektedir. Bu sebeple, Kuzey Kıbrıs’ın her şehrinde en az bir üniversite bulunmakta ve Kuzey Kıbrıs üniversiteleri her yıl dünyanın dört bir tarafından öğrenci almaktadır. Eğitim sektörüyle paralel olarak, istikrarlı bir kira geliri elde etmek isteyen gayrimenkul alıcıları için Kıbrıs, düşük vergi tarifesi ile de bulunmaz fırsatlar sunmaktadır.

 

Gürkan & Gürkan Avukatlık ve Hukuk Danışmanlığı olarak uzun yıllardır yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarını, geliştiricilerini, yöneticilerini, müteahhitlerini ve finansörlerini temsil ederek kazandığımız tecrübelerden faydalanmak suretiyle, müvekkillerimize KKTC dahilinde yapacakları mal alımı, mal satışı, yatırım danışmanlığı, proje yönetimi, inşaat yapma, ve taşınmaz mallar ile ilgili her türlü konuda hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. 

 

Firmamız, Kuzey Kıbrıs’ta ev almak isteyen müvekkillerimizin seçmiş olduğu apartman dairesi veya villa ile ilgili olarak; taşınmaz mal koçanını, inşaat ruhsatını ve tüm belgeleri inceleyerek sorunsuz bir yatırım için ilk araştırmaları titizlikle yürütmektedir. Satış sözleşmeleri tek düze kalıplar yerine müvekkillerimizin istekleri doğrultusunda her alım-satım işlemine göre uzman kadromuz tarafından düzenlenir ve müvekkillerimizle sürekli iletişim içerisinde imzalanarak ilgili Kaza Tapu Dairesi’ne kaydedilir. Firmamız, gayrimenkul satın almak isteyen müvekkillerine, hızlı çözümler ve şeffaf bir süreç sunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta binlerce kişiye taşınmaz mal işlemlerinde hukuki danışmanlık sunmuş ve bu alanda öncü olan firmamız, müvekkillerimizin hayallerindeki eve kavuşmaları için en üstün titizliği ve dikkati göstermeyi görev edinmiştir.

 

Bu kapsamda müvekkillerimize sağladığımız hizmetler başlıca:

 

  • Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mal satın almak isteyen müvekkillerimize hukuki danışmanlık
  • Kuzey Kıbrıs’ta ev sahibi olan ve taşınmaz malını satın almak isteyen müvekkillerimize hukuki danışmanlık
  • Gayrimenkul satış sözleşmelerinin detaylı olarak incelenmesi ve hazırlanması
  • Yabancı müvekkillerimizin KKTC’de mal alımı konusunda Fasıl 109 kapsamında gerekli olan taşınmaz mal alımı izinlerinin elde edilmesi için KKTC İçişleri Bakanlığı’na yapılacak olan başvuruların ve izin işlemlerinin takibi
  • Tapu ve Kadastro Dairesi’ne yapılacak olan satış sözleşmesi kayıt işlemleri ve kayıtların iptali işlemi
  • Taşınmaz mal alımı ve satımında uygulanan vergi mevzuatı ve ödenecek vergilerle ilgili danışmanlık
  • Emanetçi (trustee) hizmetleri
  • Tapu ve Kadastro Daireleri’nde yapılacak devir işlemlerinin takibi ve sonuçlandırılması
  • Kira sözleşmelerinin hazırlanması ve kira stopajının ödenmesi

 

Gürkan & Gürkan Avukatlık ve Hukuk Danışmanlığı, yerli ve yabancı müvekkillerinin KKTC’deki ihtiyaçları doğrultusunda mütevelli (trust) hizmetleri sunmaktadır. Firmamız, müvekkillerin ve yatırımcıların mütevelli hizmetlerinden yararlanmasına ve emanetçi sıfatıyla KKTC’deki menkul ve gayrimenkullerini teminat altına alınmasına ilişkin güvenilir ve yenilikçi hizmetler sunmaktadır.

 

Gürkan & Gürkan Avukatlık ve Hukuk Danışmanlığı, 35/2010 sayılı Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Yasası üzerinde de uzman bir ekibe sahip olup, geçmişte alanında öncü inşaat şirketlerine ve kat maliklerine yönelik özel yönetim sözleşmeleri hazırlamıştır. Firma avukatlarımız, toplu konut projeleri, siteler ve apartmanların bakımı ve idamesi için her projenin kendine has özelliklerini dikkate alarak detaylı ve kapsamlı yönetim sözleşmeleri ve bakım özleşmeleri hazırlamaktadır. Ayrıca, 35/2010 sayılı Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Yasası ve tüzükler uyarınca, yöneticinin seçilmesi, kat malikleri kurulunun toplanması, yıllık toplantıların nasıl yapılacağı, karar defterinin nasıl tutulacağı, olağanüstü toplantı çağırıları konularında da inşaat şirketlerine, site yöneticilerine, bakım şirketlerine ve ev sahiplerine hukuki danışmanlık vermektedir. Bunların yanında firmamız, bakım şirketleri ile ev sahipleri arasında doğan uyuşmazlıkların çözümü ve bakım ücretlerinin tahsili konularında da hizmet vermektedir.

 

Gürkan & Gürkan, Kuzey Kıbrıs’a büyük ölçekte yatırım yapmak isteyen ve toplu konut projeleri inşa ettirip satmak isteyen yatırımcılara yönelik proje danışmanlığı yapmaktadır. Müvekkillerimizin tasarladığı projeye uygun arazi seçimi, arazinin inşaat hakları ve engellerinin araştırılması, projeye uygun mimar ve mühendislerle çizimlerin yapılması ve projenin vizelenmesi, planlama onayı alınması, inşaat ruhsatı alınması,  projeye uygun müşteri pazarının belirlenmesi ve uygun pazarlama ekipleriyle çalışılması, projenin tanıtımı ve satışı için emlak acenteleriyle sözleşmeler yapılması, alıcılar ile yapılacak satış sözleşmelerinin hazırlanması, projeye uygun bakım şirketinin tespiti ve bakım sözleşmelerinin hazırlanması, yatırım şirketinin kurulması ve tescili, vergi avantajı sağlayacak muhasebe stratejilerinin oluşturulması ve uygun muhasiplerle çalışılması konularında firmamız, projenin en başından sonuna kadar müvekkillerine kapsamlı çözümler sunmaktadır.

 

Gürkan & Gürkan Avukatlık ve Hukuk Danışmanlığı, satış sözleşmelerinin alıcı tarafından veya satıcı tarafından ihlali durumunda, zarara uğrayan tarafın tazmini için yargısal işlemleri de en etkin şekilde takip etmektedir. Uyuşmazlıkların davaya dönüşmesi ve mahkemeye intikal etmesi halinde, taşınmaz mal uyuşmazlıkları ve sözleşmeler üzerine uzmanlaşmış kadromuz, her meseleyi kendine özgü olguları ışığında ele almakta ve müvekkillerine en hızlı ve en yüksek tazminatı kazanmak için etkili avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Firmamız, mahkeme davalarına üst düzeyde özen göstererek davaların günlük takibi ve duruşma çizelgesinin belirlenerek titizlikle takip edilmesine büyük önem vermektedir. Firmamız geçmişte, yüzlerce taşınmaz mal davasını başarıyla sonuçlandırmış ve etkin icra yöntemleriyle müvekkillerinin alacaklarını en hızlı şekilde tahsil etmiştir.

 

Gürkan & Gürkan Avukatlık ve Hukuk Danışmanlığı, Kuzey Kıbrıs’ta ev veya işyeri sahibi olan ve taşınmaz malını kiralamak isteyen müvekkillerine KKTC’deki kira yasası ve ilgili mevzuat kapsamında hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzman kadromuz, kiralayan veya kiracı konumundaki müvekkillerinin istekleri doğrultusunda kira sözleşmeleri hazırlamakta, kefalet senedi ve garantiler, kısa süreli veya uzun süreli kira ilişkileri, kiranın tahsili konularında müvekkillerine hukuki tavsiyelerde bulunup haklarını en iyi şekilde güvenceye almaktadır. Firmamız ayrıca, kira sözleşmelerinin ihlali durumunda, mal sahiplerinin kiraya konu taşınmaz mallarının tasarrufunu bir an önce geri almak ve kira alacaklarını tahsil etmek için tahliye davaları ikame etmekte ve titizlikle takibini yapmaktadır. Firmamız, yasal mevzuat çerçevesinde kira sözleşmesini sonlandırmak isteyen mal sahibine hukuki tavsiyelerde bulunmakta ve alternatif çözümler sunmaktadır. Bunun yanında taşınmaz malı işgal edilmiş olan mülk sahiplerine taşınmaz mallarının tahliyesi için doğru ve güvenilir hukuki danışmanlık vermektedir. 

Tüm Sıkça Sorulan Sorular