Güvenilir bilgi. Yılların deneyimi. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en saygın hukuk firmalarından biri...

Kuzey Kıbrıs’ta Serbest Liman Şirketi Kurmak

Kuzey Kıbrıs’ta Serbest Liman Şirketi Kurmak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), sunduğu pek çok avantaj sayesinde yatırımcılar tarafından tercih edilen bir yatırım merkezi haline gelmiştir. Özellikle son dönemde KKTC Serbest Liman Bölgesi şirketleri (SLBT), hem yerel hem de yabancı yatırımcılar nezdinde öne çıkmakta ve tercih edilmektedir. Yabancı yatırımcıların KKTC’yi ve SLBT şirketlerini tercih etmelerindeki en önemli unsurlardan bazıları, KKTC’nin özellikle Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine olan lojistik yakınlığı, erişim kolaylığı ve vergisel avantajlarıdır.

 

Serbest Liman şirketleri, dünyadaki emsalleri gibi serbest liman bölgesinde kurulmuş ve ticari faaliyetlerini yurtdışına gerçekleştiren şirketlerdir. KKTC Şirketler Yasası’na tabi olmakla birlikte, 26/1983 sayılı Serbest Liman ve Bölge Yasası tahtında özel bir statüyle faaliyet göstermektedirler.

 

KKTC’deki serbest liman bölgesi, Gazimağusa şehri limanında bulunmaktadır. Bu bölge transit ticaret, ithalat-ihracat, depolama, üretim yapan şirketlerinin yanı sıra, son dönemde özellikle bilişim, turizm ve danışmanlık gibi uzaktan hizmet veren şirketlerin çok dikkatini çekmiştir ve bu bölgede kurulan şirket sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Serbest liman şirketlerinin en büyük avantajı, gümrük hattı öncesi kabul edilmelerinden ötürü, KKTC dışındaki herhangi bir ülke ile gerçekleştirilen tüm faaliyetlerden elde edilen gelirlerde gümrük vergisi, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV vb. dolaylı tüm vergilerden tamamen muaf olmalarıdır.

 

Buna ek olarak temettü (kâr payı) dağıtımı da vergiden muaftır ve elde edilen kazanç serbestçe yurt dışına aktarılabilmektedir. Gelir aktarımı konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. SLBT şirketleri, diğer şirketler gibi yasalar tahtında kurulmuş yasal bir şirket olacağı için, yurtdışında mukim herhangi bir şirket üzerinden herhangi bir ülkeye gelirlerin aktarıldığı gibi, SLBT şirketleri üzerinden elde edilen gelirler de aktarılabilmektedir. Bu gelir aktarımı yasadışı yollarla yapılmadığı müddetçe herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

 

SLBT şirketleri hem Serbest Liman Bölgesinde bulunan ofis ve/veya depo/fabrikalarda kurulabileceği gibi, posta kutuları üzerinden de kurulabilmektedir. Ofis tutmaksızın posta kutusu üzerinden şirket kurulumu herhangi bir sorun doğurmayacaktır. Genellikle danışmanlık, yazılım, reklamcılık vb. alanlarında faaliyet gösterecek SLBT şirketleri, posta kutusu üzerinden şirket kurulumunu gerçekleştirmektedir. Özellikle elektronik ortamda hizmet verecek şirketler, fiziksel bir ofise ihtiyaç duymadan rahatlıkla posta kutusu üzerinden hizmet verebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve dünyada tanınan birçok çevrimiçi hizmet sağlayıcısı, sağladığı vergi avantajları nedeniyle KKTC Serbest Liman Bölgesinde şirket kurmuş ve aktif olarak faaliyet göstermektedir.

 

SLBT şirketi kurulumu için gerekli kuruluş sermayesi, yakın zamanda yapılan değişiklikle birlikte 25.000 Euro olarak belirlenmiştir. Şirket kuruluş sermayesini, Bakanlar Kurulu’nun şirket kurulumuna onay vermesinin hemen akabinde kısa bir süre içerisinde şirket faaliyetleri maksatları için kullanılması mümkün olacaktır. Kuruluş aşamasında devlet kurumlarına ödenmesi gereken harç ve vergilere ek olarak, Serbest Liman şirketlerinin matbu 500 USD tutarinda yıllık harç ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 

Bankacılık işlemlerinde ise hem Türkiye Cumhuriyeti menşeili hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti menşeili bankalar kullanılabilmektedir. Hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de Türkiye Cumhuriyeti menşeili bankalar, hesap açacak şirket hissedarlarının muteber ve geçmiş ticari faaliyetlerinde sorun yaşamamış kişiler olmasına dikkat ederler. Belirtilmelidir ki bankaların özerk yapı ve karar alma mekanizmaları nedeniyle, hesap açılışı tamamen bankanın takdirindedir. Bu anlamda, ilgili bankalarla geçmişten gelen iş birliği ve/veya ticari faaliyete sahip olan şirketler avantajlı konumda olacaklardır.

  • Gürkan&Gürkan
  • Ağustos 2021