Güvenilir bilgi. Yılların deneyimi. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en saygın hukuk firmalarından biri...

İşletmeniz kripto para biriminden yararlanabilir mi?

İşletmeniz kripto para biriminden yararlanabilir mi?

Siz veya işletmeniz kripto ticareti yapmayı planlıyorsanız, uymanızı tavsiye ettiğimiz bazı kurallar vardır. Halihazırda kripto para biriminde işlem yapıyorsanız, özel anahtarınızı (veya PIN'inizi) ciddi bir şekilde korumanız çok önemlidir. Bu anahtarın sadece kripto para işlemleri için kullanılması ve diğer PIN'lerinizin bir kopyası olmaması tavsiye edilir. Çoğu insanın sanal bir cüzdan kullanmayı seçmesi mümkündür. Bu cüzdanı güçlü bir PIN ile şifrelemek ve hatta cüzdanınızı çevrimdışı tutmak anlamına gelen 'soğuk depolama' seçeneklerini düşünmek çok önemlidir.

Daha güçlü bir seçenek, borsalar tarafından sunulan bir "çoklu imza" kasası kullanmaktır; çoklu imza, anahtarın kısmen birden fazla kişi tarafından kontrol edildiği anlamına gelir. Bu ‘çoklu imza’ kasasının bir sonucu olarak, kontrolörlerden biri bir işlem yapmaya karar verirse, diğerlerinin de bu işleme giriş yapması gerekir. Ne yazık ki, kripto ticaretinin kısa geçmişinde, işi sonlandıran ve müşteri fonlarıyla kaybolan çok sayıda yozlaşmış borsa bulunuyor. Buna dayanarak, bir aracıdan kripto para satın alıyorsanız, para biriminizi kendinize ait güvenli bir cüzdana taşımanızı tavsiye ederiz.

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin değişken yapıları ve göreceli öngörülemezlikleri nedeniyle yüksek riskli varlıklar olma eğiliminde olduğunu iddia ediyor. Küresel bir düzenleyici mekanizma ve merkez bankası gibi merkezi bir kaynak bulunmuyor. Kripto para birimleri, çoğunlukla düzenlenmemiş doğaları nedeniyle (AB ve bireysel ülkeler düzenlemeler getirmeye başlamış olsalar da), öngörülemeyen piyasa değerleri ve yasa dışı kalma riski nedeniyle, uzun vadede yüksek riskli yatırımlar olarak kabul ediliyorlar. Ayrıca, kripto ticaretini destekleyen bir finans kurumu olmadığı için muhafazakar yatırımcılar ve iş insanları, bu yenilikçi fonlara yatırım yapmaktan kaçınma eğilimi taşıyor. Öte yandan, kripto para biriminin geçmişi yalnızca on yıl kadar geriye gitse de, yenilikçi iş insanları arasında kriptonun geleneksel para birimlerinin (yani itibari para) yerini alması için yükselen bir popülerlik eğilimi bulunuyor.

Köklü özel şirketlerin halka arz yapmalarına izin verildiği, yani halka arz sağlayabilecekleri biliniyor. Yasal ve prosedürel uyum sorunları nedeniyle halka arzın gerçekleştirilmesi uzun bir süreç olabilir. Bunun en belirgin örneği, tanıtım broşürü düzenlenmesi, halka arza ilişkin yasal niyet beyanının şirket hakkında potansiyel yatırımcılara bilgi vermesidir. Aynı mantıkla ancak çok daha basit yöntemlerle, bir şirket ICO'yu yani ilk madeni para arzını gerçekleştirebilir. ICO'lar, gerçekleştirilecek bir IPO (halka arz) standardı yasal protokol gerektirmez. ICO, halka açık bir defter aracılığıyla dağıtılan bir blok zincirinde dijital belirteçler oluşturmanın bir yoludur. ICO aracılığıyla, erken yatırımcılar, girişimci kuruluşlar ve yeni kurulan işletmeler sermaye artırabilir ve işlerini büyütme fırsatına sahip olabilirler. Bir bakıma, işletmeler kripto para birimlerini varlık olarak sunarlar. Her para girişi veya yatırım yoluyla, ICO'nun yapımcıları, yatırımcılara bir teşekkür hediyesi olarak yatırımcıların faydalanması için toplam arzın bir bölümünü paylaşıyor. Bu yatırımcılara nasıl fayda sağlıyor? IPO'nun kardan temettü teklif etmesi gibi ICO'nun jeton teklifleri, halkın yatırımı arttıkça kaçınılmaz olarak yükselebiliyor ve böylece şirketin konumunu güçlendirebiliyor. Bazı ICO'lar yatırımcılar için büyük getiriler sağlayabiliyor, bazıları ise hiçbir gelir sağlamayabiliyor hatta dolandırıcılık olduğu ortaya çıkabiliyor.

ICO tokenlerini borsadaki hisse senetlerine bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu kavramlar arasında bir sahiplik farkı vardır; bir hisse senedi sahiplik verirken, kripto para birimi vermez. ICO tokenlerinin hisse senetlerinin bir türevi olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak, bir ICO satın alırken, ilgili şirkette bir hisseye sahip olduklarını düşünmemelisiniz. İşletmenizden ICO teklif etmeyi düşünüyorsanız, süreç basittir; bir tür dijital para birimi, bir "cüzdan" satın almanız ve kripto ticareti ve borsalarının nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmanız gerekiyor. ICO ile para toplamak isteyen işletme, yatırımcıları ne sundukları ve nasıl yatırım yapabilecekleri konusunda bilgilendiren, teknik inceleme adı verilen iş projesinin bir taslağını oluşturmalıdır. Yatırımcılar, ICO tokenlerini dijital veya fiat para ile alabilirler. Normalde, yatırımcılar aracılığıyla toplanan para şirketi başlatmak için yeterli değilse, ICO başarısız sayılır ve paranın yatırımcılara iade edilmesi gerekir. Ancak, girişimciler yatırımcıların parasıyla kolayca ortadan kaybolabildiklerinden dolayı bu durum risk taşıyor.

Her türlü yenilikçi yatırım gibi bir varlığın geleceğini tahmin etmek riskli ve zor bir durum teşkil ediyor. ICO'ların bir başka yararı da küresel kapsama alanı olmasıdır. Normalde yabancı bir şirkete yatırım yapmak istiyorsanız, gerekli yasal prosedürü izlemeniz gerekir. ICO'ya farklı bir ülkede yatırım yapmanız gereken tek şey internete erişimdir. ICO'ların ticareti ve bakımı, bu makalenin başında açıklanan yöntemle aynıdır.

 

AŞAĞIDA BELİRTİLEN KONULARDA SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ:

 • Halka arz ve ICO prosedürleri için yasal destek sağlanması;

 • ICO için şirket kurulması;

 • Kripto para yatırımı ve varlık ticareti konusunda şirketlere danışmanlık yapılması;

 • Kripto para birimi değişim hizmetleri ve kripto para birimi alımı için yasal tavsiyede bulunulması;

 • KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin düzenleyici çerçevesi hakkında yasal tavsiye sağlanması;

 • Veri korumasına ilişkin tavsiyede bulunulması;

 • Vergi danışmanlığı yapılması;

 • Kurumsal uyum için politikalar hakkında tavsiye verilmesi;

 • KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yöneten kara para aklama ve bankacılık yasa ve yönetmeliklerine ilişkin tavsiyeler sağlanması;

 • Menfaat sahipleri arasında hissedarlar sözleşmesinin hazırlanması;

 • Yararlanıcılar için Tröstlerin hazırlanması ve kurulması;

 • İşletmeler için ICO düzenleme ve blok zinciri kullanma konusunda tavsiyeler verilmesi.

Av. Deniz Avkıran
 • Av. Deniz Avkıran
 • Ağustos 2021